Pozitivka - pozitivní posilování, jak začít a jak to vlastně všechno funguje

Pozitivka – pozitivní posilování, jak začít a jak to vlastně všechno funguje

Zkusím to vysvětlit co je a jak funguje pozitivní posilování na příkladu pejska. Hafana má kde kdo, máme je většinou dost „nakoukané“, možná to půjde právě na psech dobře pochopit, ale i ke koním se dostaneme.

pos_ivan_petrovic_pavlov

Ivan Petrovič Pavlov

Dejme tomu že máme naklikaného pejska. To znamená, že každý zvuk klikru je pro něj informace „přijde odměna“. Toho dosáhneme v podstatě stejně, jako pan Pavlov učil pejsky slintat. Cinkl zvoneček a přišlo jídlo, a to se opakovalo mnohokrát dokola. Zvonek, jídlo, zvonek, jídlo, zvonek, jídlo. Postupně vznikl u psa podmíněný reflex, slyším zvonek, dostanu jídlo. Pan Pavlov si to ověřoval na tom, že při zaznění zvonku začal pes slinit i přesto, že jídlo nebylo v dohledu. Zvonek se tak stal pro psa informací, že ačkoliv potravu nevidí, brzy bude jíst něco dobrého.

Stejně tak u klikru vzniká podmíněný reflex: slyším kliknutí, dostanu jídlo. Použití zvukového signálu je výhodné, zvíře mne nemusí sledovat pohledem, aby nepropáslo signál o tom, že jídlo je na cestě. Zvuk klikru vnímá, i když se soustředí na něco jiného, je otočené zády, nebo je za překážkou, přes kterou nevidí.

No a teď to podstatné – pozitivní posilování

Vezmu obyčejnou papírovou krabici, psa, klikr a do kapsy hrst pamlsků. Krabici položím na zem. Většina zvířat se po krabici podívá, což je přesně to, co potřebuji, proto kliknu a dám mu odměnu. Krabici nechávám ležet na zemi a počkám, až pejsek začne přemýšlet, jak ze mě dostat další pamlsek. Pravděpodobně se během chvilky podívá opět směrem ke krabici. Možná náhodou, ale přesto je to opět to co potřebuji, opět kliknu a odměním.

Pokud se stane, že pejsek ke krabici během pár sekund nekoukne, není nic snazšího, než do krabice třeba nohou drcnout, téměř jistě se pes na krabici opět podívá, znovu důvod kliknout a odměnit.

Po několika málo opakováních, se pejskovi v hlavince objeví něco jako myšlenka „Něco na té krabici asi bude“ a nejspíš po ní lehce loupne okem, i když jsme do ní nestrkali. Opět důvod klinutí a odměny. A pro psa informace: „Ahááá, tak asi fakt něco na té krabici je, kouknu po ní znovu“. Klik. Odměna. „Chci další odměnu! Kde je krabice, koukám na ní!“ Klik. Odměna.

Fajn, chci další kokino, koukám na krabici… A ono nic…
Sakra jak to? Podívej, KOUKÁM na tu krabici… A pejsek předvede nějaký náznak pohybu ke krabici. Klik, odměna.

Cože? Aha, krabice, mám se k ní přiblížit? Lehký pohyb ke krabici. Klik. Odměna. OuKi! Krabice… co na ní ten člověk vidí? Jdu k ní. Klik. Odměna. Ty jo! Viděli jste to: krabice, čuchám k ní a z člověka vypadne žrádlo… Jdu znovu k té krabici. Klik, odměna.

Paráda, svět je skvělý, stačí jít ke krabici a z člověka vypadne žrádlo. Jsem u krabice… a nic… Sakra co je?

Tady je ta krabice, jsem u ní, koukám na ni, copak to člověče, nevidíš? Tady je… Hrábnutí tlapkou po krabici. Klik. Odměna.

No ty jo! Tak takhle to funguje? Mám do toho takhle hrábnout tlapkou? Klik. Odměna.

Ahááá paráda, funguje to… Takhle hrábnu tlapkou… a nic? Hergot jak to? Znova hrábne tlapkou nejspíš s pohledem upřeným na člověka a omylem došlápne dovnitř krabice. Klik. Odměna.

Ha! Musím dát tlapku do krabice. A vypadne z člověka odměna. Jdu dát tlapku do krabice…. Klik, odměna…

skladacka-krabice-zmensena

100+1 hra s krabicí

Sto plus jedna her s krabicí

Právě jsme se seznámili s metodou trénování, které se říká free shaping, a také s hrou, říkejme ji třeba Sto plus jedna hra s krabicí. Má ten název proto, že je možné vymýšlet další a další varianty chování, které vedou třeba až po to, že je pes vevnitř krabice všemi čtyřmi tlapkami, nebo v ní sedí, leží.

Nebo krabici otočím a klikám třeba to, že na ní dá tlapku, přední tlapky, zadní tlapky, nebo na ni vyleze a následně třeba sedne. Další varianta třeba přední tlapky na krabici a zadními obchází okolo krabice.

Mohu si pomocí free shapingu podobně naklikat třeba panáčkování a potom ho spojit s krabicí tím, že si pes na krabici nejprve sedne a postupně ze sedu na krabici panáčkuje. Sto plus jedna her s krabicí 🙂

A zpět ke koním

sto-plus-jedna-hra-s-krabici-kun

Koňská varianta hry 100 + 1 her s krabicí

To samé jde dělat i s koňmi. Asi nebude na krabici panáčkovat, a nejspíš to nebude papírová krabice, ale postup učení chování bude stejný. Zajímavé může být třeba obcházení zádi kolem předních nohou na nějaké podložce, třeba jako nácvik obratu kolem předku. To samé jde učit se zádí na podložce, a máme najednou obrat kolem zadku. Z toho už je jen pár kroků – kritérii chování – k tomu, abychom dělali třeba krokové nebo klusové čtvrt, půl nebo celé piruety.

Jak s koněm začít pracovat pozitivkou

Pozn: Tomu jak zvolit kritéria, jak „dostat cvik pod signál“, a jak vypustit z cvičení podložku, se budu věnovat časem v dalším příspěvku. 

Bude nás zajímat opět ten začátek. Podstatné je připravit si zvíře na to, že určitý signál znamená, že přijde jídlo. Nemusí to být nutně klikr, může to být třeba píšťalka nebo slovo. To by ale mělo být krátké, jednoduše vyslovitelné, a takové, aby se zvukově nedalo zaměnit s jiným slovem. A hlavně by to nemělo být slovo, které používáme v běžném hovoru.

Abych neopakoval popis hry Sto plus jedna, začneme pracovat třeba pomocí cvičení s nějakou věcí, kuželem, terčíkem, kterého se má kůň dotknout nosem. Koně poměrně rádi zjišťují co je věc zač pomocí čichu nebo ochutnání. Je tedy velmi pravděpodobné, že věc, kterou mu ukážeme, zkusí očichat. Toho využijeme a dotyk čumákem označíme (klikr, píšťalka, slovo) a samozřejmě odměníme.

Soustředíme se na to, abychom neoznačovali chování, o které nestojíme, například pokus o ochutnání – kousnutí do věci, kterou ukazujeme. Zajímá nás pouze nosetouch, dotek nosem na předmět, který nám odteď začne sloužit jako target, cíl kterého se koník má dotýkat. Hra, kterou se teď začneme zabývat, se tedy dá nazvat targeting.

Tyto hry se hrají na proto, aby kůň rychle a snadno pochopil, jak všechno funguje. Že je správné nabízet chování, že je to od něj chceme a dokonce jej za snahu odměníme něčím skutečně pro něj hodnotným.